Nefesin büyülü dünyasına hoşgeldin...

Updated: Jun 19


Selam, benim nefesin büyülü dünyası ile bilinçli olarak yolculuğum 2011 yılında başladı ve kişisel sürecimde bugüne değin her an beni kalbimin sesine daha da yaklaştıran bir rehber oldu ve olmaya devam ediyor.


büyülü nefesin dünyasına hoşgeldin
ücretsiz online nefes, yoga, meditasyon öğren, kendini şifalandır


Her insanın kendi içsel kaynaklarıyla buluşması, zihnin işleyişini tanıması, nefesin zihnine, duygularına ve dolayısıyla da tüm yaşamına olan etkilerini yakından görebilmesi çok ama çok önemli...


İçsel kaynaklarınla nasıl tanışabilirsin, bilinçli olarak nefesinle nasıl yakınlaşabilirsin? Herşeyden önce pratikle tabiki...Kendi deneyimin üzerinden bunu gerçekleştirmen hiçbir zaman değişmeyen, en temel özelliği sürecinin...Web sayfamda üye olan herkesle yaşamında harika dönüşümler yaratmasını sağlayabilecek nefes pratiklerini hediye ediyorum çünkü bu harika bilgilerin daha çok insana değmesi ve yaşamındaki zihinsel, duygusal, fiziksel yüklerden uzaklaşarak hafifleyebilmesi en içten isteklerimden biri...

Nefesinle bilinçli olarak çalışmanın değeri ve fiziksel ve duygusal yaşamın üzerindeki çok olumlu etkileri hakkında birkaç şey söylemek istiyorum.


Öncelikle nefes egzersizleri aynı zamanda diyafram egzersizleridir. Ve diyafram solunumuna geçmek bizi sürekli düşüncelerle boğuşan bir zihinden ve hatta ağrılı bir bedenden ve yaşamla dolu dolu ve bir bütün olarak hissetmekten alıkoyan tüm otomatikleşmiş kalıplarımızdan özgürleştirir. Bir nevi aslında fabrika ayarlarımıza geri döndürerek davranış, düşünce ve tabiki eylemlerimizde bizi bilinçaltından yönlendiren yanlış kodlamaları yeniden ayarlar. Böylelikle her zaman ve her durumda vermeye alışık olduğumuz tepkilerin yerine yepyeni olasılıklara kapı açan bir yaşama doğru bizi hızlıca yönlendirir.


Nefesin düşünceyi etkileyerek, yeni düşünce biçimlerine alan açabilmesi için bu yüzden nefesimizi egzersiz ediyoruz ki nefesin hep aynı yoldan gitme, sıkışık hissetme ve aynı duyguları tetikleme alışkanlığı yerine yenisi gelebilsin. Beyinde yeni yollar oluşturmada nefesin etkisi artık bilimsel araştırmalar ile kanıtlandı ve bir çok önemli üniversitede klinik olarak da uygulanıyor. Bunun için de tabiki her zaman gittiğimiz yol yerine yeni birşeyler denemek ve nefesin gücüne inanarak ve güvenerek pratikleri yapmak çok önemli. Niyet, inanç ve sonuç birbiriyle sıkı bir bağlantı içinde işte seni eyleme geçirecek olan da tam olarak niyetinin ve inancının gücü olacak.


Hatta tüm yalnızlık ve çaresizlik hisleri, depresif, yetersiz hissetmek dahi nefesin bilinçsiz olarak kullanılmasından kaynaklanır.


Şunu hiçbir zaman unutma, düşüncelerin nasılsa nefesin de öyledir. Ya da nefesin nasılsa düşüncelerin de öyledir.

Ve genellikle kendi haline bırakıldığında düşünceler stres, endişe, korku dolu ve bu durum da direkt olarak nefesi etkiliyor. Diğer bir açıdan bakıldığında ise nefes sıkışık, düzensiz, sığ olduğu için otomatik olarak düşünce sürecimizde varolan olumsuz anılara, takıntılı düşünceleri, acı dolu hisleri tetikleme eğiliminde oluyor.


Yani bu durum tam bir; tavuk mu yumurtadan çıkar, yumurta mı tavuktan durumu... :))


Peki bu kısır döngüden nasıl çıkabilirsin. İşte tam da bunun için seninle bu harika egzersizleri paylaşıyorum. Çünkü paylaşılmayan bilgi ve tabiki deneyime geçirilmeyen bilgi de, sadece bir yükten başka bir şey değildir.

Enerjini arttırmak, yaşamında sürekli içinde olmaktan bunaldığın kısır döngüleri dönüştürmek için bence nefesinle bilinçli bir ilişki kurman şart diyebilirim.


Nefes ruhumuzla bedenimiz arasında muhteşem bir köprüdür. Ancak eyleme geçmek ve özellikle tavsiye ettiğim gibi düzenli bir pratik oluşturman gerekecek. Şu an burada olduğuna göre yaşamın için somut bir adım atma iste