YOGA HAKKINDA BİR İYİ, BİR DE KÖTÜ HABERİM VAR !!!

Updated: Jun 19


Selam, mucizevi ve her haliyle güzel bedeninin içinde varlığını sürdüren, mucizevi güzel ruh. Bugün böyle bir giriş yapmak istedim çünkü çok içimden geldi tam da böyle bir giriş yapmak. :) Yoga hakkında sana bir iyi bir de kötü haberim var.


Benim yoluma bedensel yoga pozları 2015 yılında girdi, bedensel diye altını çiziyorum çünkü yoga kelimesini duyduğumuz anda hemen ilk olarak akıllara geldiği gibi yoga sadece bir takım bedensel hareketler demek değil. Çok kapsayıcı bir sistem olan yoga sisteminin içerisinde bedensel hareket sadece onun bir bölümünü oluşturuyor.


Ve günümüzde insanların çoğu eskiden olduğu gibi bedenlerini aktif olarak kullanmadıklarından, daha çok zihin ağırlıklı olarak çalıştığından içinde bulunduğumuz zamanda bedensel hareket muazzam değerli.


Yoga deyince gözümüzün önüne girilmesi imkansızmış gibi görünen kimi pozları çok estetik bir şekilde yaparken fotoğraflanmış insanlar gelir çoğunlukla. Onun ardından da bilinçli olarak düşünülmese dahi, “belirli bir süre yoga pratiği yaparsam ben de o fotoğraflarda gördüğüm kişilerin yaptığı pozları yapabilirim” düşüncesi belirir.


Bu düşünce bir yere kadar doğrudur ve bedeni daha önce girmediği pozlara sokmak, omurga sağlığı için, sinir sisteminin dengelenmesi için, zihnin sakinleşmesi için çok faydalıdır.

Zaten bedensel yoga uygulaması en nihayetinde bizi zihinsel olarak dinginliğe ulaştırmak, meditasyona hazırlamak ve pratik etmeye devam ettikçe meditasyon halinin günlük yaşamda da devam edebildiği bir varoluş haline getirebilmek içindir.

Bütün o hareketleri esasen zihnimizin bir dönüşüme uğraması, yaşama ve kendi yaşam şeklimize bakış açımızda yeni yollar açabilmek için yapıyoruz. Yani bedensel hareketlerin temelinde amaç o pozları en kusursuz şekilde yapabilen biri olmak değil.

Eğer bir amaç varsa; (ki yoganın özü amacın olmasını dahi yolda bir engel olarak görür, ulaşılacak bir hedef yoktur, gelinecek daha iyi bir yer yoktur) o amaç sadece ve sadece olanı kabule ve teslimiyete her anın içinde daha açık olarak kalabilmektir diye özetleyebilirim ben.


Yoga en yalın haliyle “bir”lik duygusunun derinleşmesidir. Kelime anlamı olarak da yoga kelimesi yog kökünden gelir ve yog etmek yani bir etmek, birleştirmek demektir.


Belki bunu okuyan sen bir süredir bedensel olarak yoga yapıyorsun ya da yapmaya niyetlisin. Her ne olursa olsun bu bilgiler altın değerinde çünkü eğer yoga pratiğini yaparken bedenini gereğinden fazla zorlayarak, gördüğün bir fotoğraftaki pozu bedenine rağmen, hırsla uyguladıysan ya da uygulayacaksan bu altın değerindeki bilgiyi hatırlamak iyi olur 😊Yoga pratiği her şeyden önce şefkat içermelidir. Evet, bir yere kadar gitmediğimiz yerlere bedeni götürmek, bedene yeni keşifler yaptırmak, yeni bakış açıları, yeni olasılıkları yaşamımıza davet ediyor orası kesin. Ancak, içinde şefkat olmayan, şekilci ve dışsal değerleri ilk sıraya koyan bir hareket etme tarzı, herşeyden önce yoga değildir. Bilinçsizce yapılan fiziksel bir egzersizden öteye gitmez. Ve böyle olunca da şefkatli bir yoga pratiğinin yaratacağı bütünsel dönüşümlerden mahrum kalmış oluruz. Ki bunu hiç ama hiç istemeyiz değil mi? 


-Peki kötü haber nerede?- ya da -İyi haber neydi?- dediğinizi duyar gibiyim. Ben öncelikle kötü haber ile başlamayı tercih ederim ve aslına bakacak olursan bence kötü haber eğer ön yargıları ve dirençleri bir kenara bırakırsak kötü haber bile değil. 😊 Zaten iyi ve kötü algısı zihinlerimizde değil midir? Yaşamda herşey zıddıyla varolduğuna göre -bu direnç neden?- diye sorabiliriz belki kendimize öncelikle…


Evet, kötü habe